"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hakkında

Please scroll down or click for English…

Çocukluğundan beri elektronik ve teknolojiyle ilgili hususlara ilgi duyan yazarın bilgisayarla ilk tanışıklığı 90’lı yılların sonuna kadar dayanır. O zamanlarda QBasic dilinde (bilgisayarı yokken kağıt üstüne yazıp okulundaki bilgisayarlarda deneyerek) ufak tefek programlarla başlayan programcılık macerası ilk kişisel bilgisayarıyla birlikte Visual Basic 5 ve 6 ile devam etmiş, bu günlere kadar gelmiştir. Yazdığı programlarda ilk hedefi hiçbir zaman maddi kazanç olmamış, öğrenmesini tetikleyen ana unsur hep bilgisayar ve elektroniğe duyduğu önlenemez ilgi ve merakı olmuştur.

Yazar iyi bir Java geliştiricisidir. Spring Framework, Hibernate, Java Web, JavaFX, MySQL, Oracle db, HTML, CSS ve Javascript teknolojileri ile ellerini kirletmişliği vardır. Visual Studio’da dotNet Framework ve C# (DevExpress’e selamlar) ile konforu görmüş olsa da çoklu platformun babası Java’dan vazgeçememiştir. Az da olsa PHP bilir. Yazar, Node.js gibi Javascript tabanlı teknolojilerle ilgilenmektedir. Dijital Elektronik, gömülü cihazlar, gömülü linux, bilgisayarla otomatik kontrol meraklısıdır. Atmel AVR, Microchip PIC, STM32, gibi mikrodenetleyicileri kullanmışlığı vardır. ARM tabanlı Allwinner H2/H3/A20 (Orange/Banana/Super Pi), Broadcomm 2835 (Raspberry Pi) gibi SoC işlemcilere aşinadır. RS232, RS485, I2C, SPI gibi protokollerle cihazları kablolu/kablosuz haberleştirmeyi ve işleri otomatize etmeyi sevmektedir. Linux işletim sistemlerinde iyi düzeyde olup, kabuk betikleri yazabilmektedir. Elindeki ARM tabanlı geliştirme kartlarına kendi Linux derlemesini geliştirmek bu günlerdeki hobi uğraşıdır. IoT teknolojileriyle de ilgilenen yazar, makine öğrenmesi, mobil uygulama geliştirme (Android) konularına ilgi duymakta, Fizik ve Matematik ile ilgili hususlarla da ilgilenmektedir. Bilgisayar mühendisliği ve Matbaa Öğretmenliği olmak üzere teknoloji alanında iki lisansa sahiptir. Yabancı dil olarak iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

A short bio in English

He is a Computer programmer, Java developer. He has dirtied hands with Spring Framework, Hibernate, JavaFX, MySQL, Oracle db, HTML, CSS and Javascript. He knows a little PHP. Although he saw the comfort with DotNet Framework and C # in Visual Studio, he could not give up Java the father of multiple platforms. Deals with Javascript-based technologies like Node.js and WebSocket. He fancier of digital electronics, embedded devices, embedded linux, automatic control by computer. He has used microcontrollers such as Atmel AVR/Arduino, Microchip PIC, STM32. He is familiar with SoC processors such as Allwinner A20/H2/H3 and Broadcomm 2835. He likes to communicate devices by wire/wireless using protocols like RS232, RS485, I2C, SPI and automate jobs. He is also interesting iot technologies and environments. While interested in machine learning, mobile application development (Android), he is also interested in Physics and Mathematics. He has double graduates in computer engineering and printing technology. He speaks English as a foreign language.

Bu yazı yorumlara kapalı.